Süstitav trombotsüütiderikas fibriin ehk iPRF

Süstitav trombotsüütiderikas fibriin ehk iPRF (injectable platelet-rich fibrin) on minimaalselt invasiivne protseduur, mis kasutab inimese enda verd kudede paranemise ja regenereerimise stimuleerimiseks. 

Tegemist on kaasaegse protseduuriga, mis kasutab ära keha enda paranemisvõimet. iPRF ei sisalda lisaaineid ega võõrmaterjali – täielikult loomulik ja kehaomane. iPRF leiab kasutust nii esteetika, ortopeedia kui ka günekoloogia valdkonnas.
Esteetika all väärib eraldi ära mainimist ka armide paranemise stimuleerimine. 

Protseduur hõlmab verest trombotsüütide, leukotsüütide (lümfotüütide, monotsüütide, neutrofiilide), tüvirakkude, fibrinogeeni, fibroblastide ja kasvufaktorite eraldamist ning kontsentreerimist.
Vastav segu toimib loodusliku stimulandina, soodustades kudede taastumist .

Komponendid:

  • Trombotsüüdid ehk vereliistakud on väikesed vererakud, mis etendavad füsioloogias olulist rolli verehüübimises. Nad sisaldavad lisaks arvukalt kasvufaktoreid, mis soodustavad paranemist. iPRF on trombotsüütide kontsentreeritud preparaat, mis sisaldab kõrgemat kasvufaktorite kontsentratsiooni kui tavaline veri.
  • Leukotsüüdid ehk valgevererakud on eeskätt olulised immuunreaktsioonides ja käituvad organismi kaitsjatena patogeenide eest. iPRF korral tekitavad nad füsioloogilise põletiku, mis on kudede paranemiseks optimaalne keskkond.
  • Tüvirakud on diferentseerimata rakud, mis sisaldavad potentsiaali areneda erinevateks spetsialiseeritud rakutüüpideks. iPRF korral toodavad nad uusi rakke ning kasvufaktoreid, lisaks soodustavad angiogeneesi ehk uute veresoonte moodustumist.
  • Fibroblastid on elastiini ja kollageeni tootvad sidekoe rakud. Vastavad struktuursed valgud on märkimisväärse olulisusega haavade paranemises ning kudede regeneratsioonis.
  • Fibrinogeen on iPRF puhul võtmetähtsusega. Tegemist on maksa poolt sünteesitava valguga, mis osaleb sarnaselt trombotsüütidega verehüübimise protsessis. iPRF korral väljendub tema roll maatriksi moodustamises. See tähendab võrgustiku moodustumist, mis aeglustab kasvufaktorite ja rakkude lagunemist – tagab iPRF komponentide järk-järgulise vabanemise ja pikema toime. Lisaks meelitab fibriin ligi teisi, ka eelpool mainitud paranemist stimuleerivaid rakke.

Ortopeedia:

Intraartikulaarne ehk liigesesisene süstimine on väheinvasiivne protseduur, mille käigus süstitakse steriilsetes tingimustes liigesesse iPRF, mille kasvufaktorid stimuleerivad uue koe moodustumist ja kahjustatud koe parandamist. Protseduur leevendab liigesvalu ning parandab liigesefunktsiooni. Maksimaalne toime avaldub paari nädala möödudes. Soovitav on läbi teha kolm ravikuuri 28-päevase intervalliga, edasi vastavalt vajadusele kord aastas.

iPRF süstid on osutunud efektiivseks mitmesuguste liigesehaiguste ravis, sealhulgas osteoartriit, reumatoidartriit ja kõõlusepõletik. Inimestele, kes kannatavad liigesevalu käes, pakub iPRF mittekirurgilist alternatiivi traditsioonilistele ravimeetoditele. Lisaks on iPRF näidanud paljulubavaid tulemusi operatsioonijärgse taastumise kiirendamisel ja teiste
liigesehaigustega tulemuste parandamisel. iPRF süst võib olla hea võimalus inimestele, kellel on liigesevalu, mis ei reageeri teistele ravimeetoditele.

Need on ka ohutud ja minimaalselt invasiivsed protseduurid, millel on vähe kõrvaltoimeid. iPRF süsti riskid on üldiselt madalad. Siiski on väike risk nakkusele, veritsusele ja valule.

Pärast protseduuri võite tunda ebamugavust ja turset, kuid need sümptomid kaovad tavaliselt mõne päeva jooksul.

Broneeri aeg konsultatsioonile siin

Dr. Fred Jädal